אבו גוש לא רק חומוס
שלום צלמים
המפגש באבו גוש משלב מפגש עם נוף אורבני שונה מגוון, מומלץ לנסות לעבוד עם עדשות שונות וזויות צילום לא שגרתיות, נסו בעזרת המצלמה להעביר את המאפיינים של המקום.
בנוסף לנוף האורבני זו הזדמנות נפלאה למפגש ישיר עם הנוף האנושי הייחודי לאבו גוש, צילום פנורמי של הנוף סביב הכפר ובנוסף הזדמנות להתמודד עם צילום אוכל .
המפגש ישלב צילום בכנסיה הצלבנית, קפה, מסע צילומי בסמטאות אבו גוש וסיום באחת מהחומוסיות במקום - בהצלחה          
 
חומר רקע על אבו גוש
 
אבו גוש (ערבית أبو غوش, תעתיק מדויק: אבו ע'וש) היא מועצה מקומית במחוז ירושלים בישראל. הכפר שוכן בהרי יהודה, מערבית לישוב מבשרת ציון לאורך צידו הצפוני של כביש 1 ברום ממוצע של 684 מטרים מעל פני הים. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1992. אבו גוש ידועה גם בזכות החומוסיות שבה, ובפסטיבל אבו גוש - פסטיבל מוזיקה ווקלית שנערך פעמיים בשנה במנזרים העתיקים במקום; בכפר מסעדות רבות והוא מהווה מוקד משיכה לתיירים רבים. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לדצמבר 2008, יש באבו גוש 6,200 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של 3.6%‏.
לפי נתוני הלמ"ס נכון לדצמבר 2007, המועצה המקומית מדורגת 3 מתוך 10, בדירוג החברתי-כלכלי. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשס"ז (2006/2007) היה 27.3%. השכר הממוצע של השכירים בשנת 2006 היה 4,312 ש"ח (ממוצע ארצי: 7,466 ש"ח).
 
היסטוריה
במקום התגלו שרידים מיישוב שהתקיים בשלושה שלבים במהלך תקופת האבן החדשה. מהתקופה הרומית התגלתה כתובת של הלגיון העשירי פרטנסיס שהובא לארץ ישראל בשנת 66 כדי לדכא את המרד הגדול, ולאחר מכן נותר בירושלים ובסביבתה. הכתובת קבועה כים על הקרי החיצוני ליד הכניסה לקריפטה של כנסיית המנזר הבנדיקטיני.
תל קריית יערים בצידו המערבי של היישוב, זוהה החל בתקופה הביזנטית עם קריית יערים העתיקה, אליה הובא ארון הברית לאחר ששוחרר משבי הפלשתים. עובדה זו קידשה את המקום לנוצרים, ובתקופה הביזנטית הוקמה כנסייה על התל, אולם היא נהרסה בעת כיבוש הארץ בידי הפרסים בשנת 614. באמצע המאה ה-7 הוקמה הכנסייה מחדש, אך היא הייתה קטנה וצנועה מקודמתה, והיא נהרסה באופן סופי בראשית המאה ה-11 וקיומה נשכח.
ב-1141 עבר השטח עליו שוכן כיום הכפר אבו גוש לידי ההוספיטלרים, ואלה הקימו כנסייה אחרת, כ-400 מטר ממזרח לכנסיית גבירתנו של ארון הברית. כנסייה זו הידועה כיום ככנסייה הצלבנית במנזר הבנדיקטיני באבו גוש, הייתה בשימוש עד 1187, ושוב מסוף המאה ה-14 עת הוקם סביבה מנזר פרנציסקני. הנוכחות הנוצרית במקום פסקה בסוף המאה ה-15, ולפי אחת הגרסאות פרעו תושבי הכפר המוסלמיים בנזירים והרסו את המנזר. אף שקיים ספק באשר לאמיתותה של גרסה זו, ברי שהיישוב הנזירי באבו גוש אכן פסק, והמבנים המשיכו ושימשו אך ורק כתחנת מעבר לצליינים בדרכם לירושלים. החל במאה ה-16 החל נוהג זיהויו של אבו גוש עם ענתות, עיר הולדתו של ירמיהו, אך מסורת זו נדחתה בתורה באופן סופי במאה ה-19. כיום שוב מקובל זיהויו של אבו גוש עם קריית יערים המקראית.
מוצאם של תושבי אבו גוש הוא ככל הנראה מהקווקז‏‏[1], ולכן הם אינם רואים את עצמם ככלל ערבי ישראל. עד כיבושו של איברהים פאשה את ארץ ישראל ב-1831, נהגו אנשי אבו גוש לגבות "מס מעבר" מכל מי שביקש לעבור לירושלים מאזור השפלה. איברהים פאשה ביטל נוהג זה במסגרת גזרות שהוטלו על האוכלוסייה המוסלמית. לקראת סוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 התחדשה האחזיה הנוצרית בכפר, הן בכנסיית גבירתנו של ארון הקודש והן במנזר הבנדיקטיני.
במהלך מלחמת העצמאות היה אבו גוש הכפר הערבי היחיד בפרוזדור ירושלים אשר שמר על נייטרליות, ואף סייע ללוחמים היהודיים ולצה"ל. עם זאת, חלק מתושבי הכפר גורשו ממנו לאחר מכן, אך רובם המכריע הורשו לבסוף לשוב אליו.
 
המנזר הבנדיקטיני באבו גוש והכנסייה הצלבנית
המנזר הבנדיקטיני באבו גוש שוכן במרכז הכפר, והוא ידוע בעיקר בזכות הכנסייה הצלבנית שבו שבה שרידי פרסקאות מהמאה ה-12. הכנסייה הוקמה מעל מעיין הנובע עד היום בקריפטה שלה, ומאוחר יותר נוסד במקום גם מנזר, אשר תפקד עד סוף המאה ה-15. בתחילת המאה ה-20 חודש היישוב הבנדיקטיני במקום, הכנסייה שופצה והוקמו מבני המנזר. בצמוד למנזר שוכן המסגד המרכזי בכפר.
 
חומוס ועוד....
אמרתם אבו גוש אמרתם חומוס, ולא סתם חומוס עירוני אלא תערובת מופלאה ומלאת חן המוגשת במבחר טעמים ותוספות פיקנטיות. אבו גוש הפך בשנים האחרונות לחומוסיה של המדינה. בין אבו שוקרי האמיתי לאבו שוקרי המקורי פזורות ברחבי הכפר מסעדות רבות, המציעות תפריט מגוון ובעיקר חומוס ואוכל ערבי אותנטי.
 
אבל מלבד אוכל טעים ואפילו זול, יש לאבו גוש עוד אטרקציות תיירותיות להציע. יש בכפר כמה בתי אירוח, חנויות ססגוניות ובהן מוצרי זכוכית, חנות נרות וכמובן בתי ממכר לבקלוואה ודברי מתיקה. סביב הכפר יש כמה וכמה אתרים שבהם אפשר לבקר כמו כנסיית גבירתנו של ארון הקודשבמערב הכפר, על פסגת תל גבעת יערים, ניצבת כנסיית גבירתנו של ארון הברית (Notre Dame de l'Arche d'Alliance), ובראשה פסל של הבתולה והילד. המקום מזוהה עם קריית יערים העתיקה, לשם הובא ארון הברית לאחר ששוחרר משבי הפלשתים. סיפור זה קידש את המקום לנוצרים, ובתקופה הביזנטית הוקמה כאן כנסייה שנהרסה בכיבוש הפרסי בשנת 614. על שרידי כנסייה זו הוקמו בשנת 1924 כנסייה ומנזר הנשים של מסדר האחיות הצרפתי של "יוסף הקדוש של ההתגלות". במלחמת העצמאות שימש המנזר בית חולים של חטיבת הראל. בכנסייה נערכים מדי פעם פסטיבלי מוזיקה.כמו כן ניתן לבקר בגן הלאומי "עין חמד", הר הרוח ועוד.
 
החומר מויקיפדיה ואתרים נוספים
קורס צילום, סדנת צילום   |   הרצאות חובקות עולם   |   גלרית צילום   |   קטעי עיתונות   |   שירותי צילום   |   יואל שתרוג   |   עמוד הבית   |   מפת האתר
     ©  כל הזכויות שמורות לאדמה יוצרת בע"מ, יואל שתרוג 
אדמה יוצרת 08-9765845, 050-5311857
        עיצוב: הדס בור. מוסיקה עידית אשל, בניה עיצוב וקידום אתרים: Site2goal