אדמה יוצרת – בית הספר הפתוח לצילום
 
סדנת צילום עין כרם
 

על פי המסורת הנוצרית, עין כרם היא מקום הולדתו של יוחנן המטביל. בתקופה הביזנטית הוקמו במקום כנסיות הקשורות בשמו של יוחנן המטביל ובני משפחתו, ועד היום נחשבת עין כרם כמקום מקודש לנצרות ואתר צליינות.
במאה ה-14 הוקם כפר ערבי סביב המעיין שבמקום, במקומה של בית הכרם המקראית (ירמיה ו', א';נחמיה ג' י"ד). היה זה במרחק ניכר מגבולות ירושלים של אותם ימים. במאה ה-19 התפתח המקום והפך לאתר עלייה לרגל לנוצרים מרחבי העולם.
במלחמת העצמאות נכבש הכפר בידי כוחות צה"ל. שטח הכפר סופח לגבולותיה המוניציפאליים של ירושלים, כפי שקרה לכפרים ערביים נוספים בסביבה שהתפנו מיושביהן – בית מזמיל, ליפתא, מלחה ואחרים. בראשית שנות החמישים הפכה רחל ינאית בן צבי את מרכז הכפר, באזור שסביב המעיין, לכפר נוער חקלאי, שנועד להכשיר צעירים וצעירות לעבודת האדמה. חברי הכפר התנסו בעבודות פיתוח וגידול במורדות בקעת עין כרם, שלמרגלות המעיין. בחלוף השנים הפך כפר הנוער לבית ספר חקלאי, ולימים אף העתיק את מקומו לאזור בית זית שלמרגלות עין כרם.
בתחילה יושבו הבתים הערביים הנטושים בעולים ממרוקו, רומניה ותימן, אך במרוצת השנים מצאו ירושלמים רבים את הקסם שבשכונה הכפרית והציורית, ואט אט התחלפה אוכלוסייתה בבעלי מקצועות חופשיים, אמנים ואוכלוסייה אמידה. אגדות אורבניות מספרות על מטמוני זהב שנטמנו בידי תושבי הכפר הערביים בקירות העבים של הבתים ערב מנוסתם ב-1948, ואשר נמצאים חדשות לבקרים.
למרות התפתחות ירושלים עם השנים, נותרה עין כרם ככפר פסטורלי המרוחק מתנופת הפיתוח של העיר.
עין כרם כיום נחשבת כפנינה תיירותית. במקום מסעדות רבות וצימרים המציעים אירוח באווירה כפרית אותנטית במרחק דקות נסיעה מלב ירושלים, 50 דקות מגוש דן.

ניפגש במעיין מרים

זהו המעיין שסביבו התפתח היישוב במקום, ולאורך הדורות היווה את מקור חיותו. לפי המסורת הנוצרית, ליד מעיין זה פגשה אלישבע, אם יוחנן המטביל את מרים, אם ישו, כששתיהן נושאות את ילדיהן ברחמן, ועל כן נקרא מעיין מרים. מי המעיין נחשבים קדושים, וצליינים נוצרים מרחבי העולם נוהגים להגיע למקום ולמלא בקבוקים במימיו.

נקדיש מספר דקות למנהלות הנחיות מקצועיות ונצא לדרך.

כנסיית הביקור התחנה הבאה שלנו
כנסייה קתולית חדשה יחסית, הוקמה ב- [1955 על ידי הארכיטקט אנטוניו ברלוצי על יסודות כנסייה צלבנית עתיקה. האתר מיוחס במסורת הנוצרית למקום בו עמד בית הקיץ של זכריה ואלישבע הורי יוחנן המטביל, ובו ארחו את בת דודתם מנצרת מרים, בעודה נושאת ברחמה את ישו. הכנסייה נבנתה סביב אבן, שעל פי המסורת הסתירה את יוחנן המטביל כאשר חיפשו אותו חייליו של הורדוס על פי פקודתו להרוג את כל הילדים מתחת לגיל שנתיים שנולדו בבית לחם ובסביבתה. אגב הר אורה הניצב מעל לעין כרם מכונה במסורת הנוצרית "הר הביקור".

במקום נבצע מספר תרגילים בצילום בנוף אורבאני חיתוך בצילום, אובך, מיקוד ומדידת אור נקודתית.
התחנה הבאה מנזר האחיות ציון
מנזר אחיות ציון בצרפתית: Les Soeurs de Notre-Dame de Sion, מילולית "אחיות בבירתנו מציון" נבנה על ידי האחים היהודים המומרים תאודור אלפונס רטיסבון ילידי צרפת כבית יתומות. אלפונס רטיסבון עצמו התגורר במקום, וקבור בגן המנזר. כיום מתגוררות במקום 13 נזירות ממסדר אחיות ציון.

לאחר הפסקת קפה קצרה נצא לפרויקט אישי בכנסיית יוחנן המטביל.

כנסיית יוחנן המטביל
כנסיית יוחנן המטביל הקתולית הנקראת גם "יוחנן בהרים" שוכנת במעלה הגבעה מעל הצומת הראשי בעין כרם. היא נבנתה על שרידיה של כנסייה האימפריה הביזנטית|, ועברה גלגולים רבים, עד שיקומה ושיפוצה הסופיים בשלהי המאה ה-19. בחפירות ארכאולוגיות שנערכו במקום בשנים 1941-1942 על ידי הפרנציסקנים נתגלו ממצאים קדומים, החל מימי בית המקדש השני ועד ימינו. הממצאים מלמדים כי הגבעה שימשה כמקום פולחן לוונוס בתקופה התקופה ההלניסטית|הלניסטית]], כך על פי פסל אבן שבור בדמות האלה שנתגלה בין ההריסות רפליקה שלו מוצגת בקומת הקרקע של הכנסייה. בתקופה הביזנטית נבנתה כנסייה על גבי הריסות מקדש וונוס, ובצמוד אליה ממערב שתי קפלות תפילה שרצפות הפסיפס שלהן נתגלו בחפירות
בתקופה הצלבנית נבנתה הכנסייה הנוכחית, ובה מערה המיוחסת למקום לידתו של יוחנן המטביל. הכנסייה בנויה במתכונת צלבנית קלאסית, הכוללת [[בזיליקה]] בעלת שתי סיטראות ושלוש אפסידות הפונות מזרחה. מערת לידת יוחנן שוכנת באפסיס השמאלי. החל מן המאה ה-18 החלה פעילות שיקום מאומצת של הכנסייה על ידי בית המלוכה הספרדי, שבמהלכה הודבקו על הקירות העבים אריחי הקרמיקה התכולים. אריחים אלה נועדו להגן על הקירות העתיקים מפני לחות ועובש.
ציוד ממולץ: מצלמה, סוללות נוספות, כרטיס זיכרון נקי תיק נוח לנשיאת הציוד.
 
 
למי שהלך לאיבוד ניתן לאתר אותי בנייד 052-4449333 יואל שתרוג

© כל הזכויות בתקצירי השיעורים מוגנות בחוק זכויות יוצרים ואין להעתיק, להעביר, לפרסם או לעשות בהם כל שימוש מעבר לתרגול במהלך סדנאות הצילום של אדמה יוצרת

 

אדמה יוצרת - בית הספר הפתוח לצילום
y-adama@zahav.net.il www.y-adama.co.il
052-4449333 08-9765845

 
 
 
להציב חותמת קבועה
ואיזכור של זכויות יוצרים 
קורס צילום, סדנת צילום   |   הרצאות חובקות עולם   |   גלרית צילום   |   קטעי עיתונות   |   שירותי צילום   |   יואל שתרוג   |   עמוד הבית   |   מפת האתר
     ©  כל הזכויות שמורות לאדמה יוצרת בע"מ, יואל שתרוג 
אדמה יוצרת 08-9765845, 050-5311857
        עיצוב: הדס בור. מוסיקה עידית אשל, בניה עיצוב וקידום אתרים: Site2goal