הרצאות אדמה יוצרת מאמרים ודפי עזר לקוחות הרצאות חובקות עולם  קישורים הרצאות חובקות עולם  
         לעמוד הקודם להדפסה בקשה למשלוח בדואר אלקטרוני  
 

על נחשי צפע, פוליטיקה ויין

מה בין קואליציה, פוס-ציונות וצער בעלי חיים

היה פעם פרופסור לביולוגיה אוהב חיות. הוא גידל נחש שישן מתחת למיטתו.
והיה היום והפרופסור התחתן והוביל את אישתו הצעירה לחדר השינה. כצפוי לא התלהבה אישתו הטרייה מהנחש ואמרה לו בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים: "או אני או הוא".
נרעש הפרופסור, התלבט ובסוף לקח את הנחש ואמר לו: "נחש יקר, כואב לי, קשה לי, עצוב לי, אבל אין לי ברירה אלא להתגרש מאישתי". בסיפור זה נזכרתי, כאשר קראתי על לוכד הנחשים ששחרר  צפע לטבע לאחר שלכד אותו.
צפע זה הקיש ילד, שכמעט מת.

שאלתי את עצמי מה מביא אדם, היודע שצפע זה הוא עלול להרוג ילד, לשחררו? נראה לי שביסוד של המעשה השקפת עולם של צער בעלי חיים, המביא אנשים רבים לטפל בכלבים עזובים, להאכיל חתולי רחוב ולהילחם במנהגים אכזריים כמו פיטום  אווזים בעזרת משפך. אלא מה? שאותה השקפה, הנכונה ביסודה, הופכת לפנאטיות אם מאבדים את קנה המידה. זה קנה המידה האומר לנו שגם אם  אוהבים כלבים וחתולים, מותר לנו להשמיד  נחשים ארסיים, זבובים וחולדות.

ומכאן לפוליטיקה. 

לקראת שיחות על קואליציה  העתידה לקום מעמידים גם מר"צ  וגם מפלגת העבודה  בראש תביעותיהם את פיטוריו או את ניטרולו של פרופסור פרידמן.
גם כאן ההשקפה היא ראויה, ובמרכזה השמירה על עליונות החוק ועל עמדתו של בית הדין העליון.
ובכל זאת צריך לשאול: האם באמת כל עמדותיו של פרידמן שגויות? אם הוא מציע להפריד את סמכויותיו של היועץ המשפטי (אחרי סיום הכהונה של מזוז) האם אין בכך הגיון מסוים? האם זה יפגע בשלטון החוק? ולעומת זאת, האם העמדה של השופטת בייניש, שמנעה את כינוסה של ועדת מינוי שופטים באמתלה שהממשלה היא זמנית, האם זה היה שיקול אובייקטיבי, צודק, משפטי, בעיקר לחושך העובדה שהיא בעצמה מונתה בזמן כהונה של ממשלה זמנית?  אין אני טוען שפרידמן צודק בכול.
אלא מה? יש לבחון את הנושאים לגופם. ובמאמר מוסגר: על סדר היום של המדינה עומד היום המשבר הכלכלי.
האם לא היה עדיף למפלגות  השמאל להעמיד נושא זה במרכז הדיון.
למשל למה לא לדרוש שהמדינה תערוב לפיקדונות הבנקים, כנהוג במדינות אחדות, כולל ארה"ב? להתייחס לבעיות של קרנות הפנסיה? למצוקת הדיור של זוגות צעירים?  כדאי לפעמים לשמוע "מה עמך מדבר".

ועדיין בפוליטיקה. הינה בעשורים האחרונים קמו בארץ  היסטוריונים "חדשים". לזכותם יש לומר שהפריכו כמה וכמה אגדות מההיסטוריה הרשמית. שקבעה שכל האמת, וכל הצדק  וכל הטוב הוא מנת חלקה של הציונות וכל הרע והבזוי שייך לצד הערבי.

הדבר חשוב הן מבחינה עקרונית והן מבחינה פוליטית.
אך למרבה הצער, אצל חלק מהם ה"נרטיב הציוני"  התחלף בנרטיב הפלשתינאי. כל הרוע הוא מנת חלקנו אנו, היהודים, וכל הטוב נמצא אצל הפלשתינאים.
לדוגמה. במלחמת השחרור הרגו  המצרים שני חיילים ישראלים. כדי להצדיק את המעשה הם העתיקו ישר מן ה"פרוטוקולים של זקני ציון" את סיפור הרעלת הבארות.
החיילים – הם טענו - הביאו אתם חיידקים במימיות (במימיות!). וזה הספיק כדי לשכנע את טדי כץ שכך היה.
התפיסה הכוללת הזאת גורמת לכך שגם אדם משכיל, חכם, שלמד באוניברסיטה כמו טדי כץ מאבד את חוש הביקורת.
במאמריו הוא מפנה את קוראיו לספר של חנן עזרן "נשק יום הדין" ומציין את העמודים המוכיחים את טיעוניו. ומה מסכם חנן עזר)   ?בעמוד 345) "אין לנו תשובות מוסמכות לשאלות אלה, רק ניחושים".

וזאת בדיוק טענתי: כאשר יש תפיסה פנאטית, היא חזקה עד כדי כך שהיא מטשטשת את היכולת לקרוא טקסט נכון .....וכל שכן לבחון את המציאות המורכבת של חיינו.

ומאחר שאני כותב בתקופת החגים, אסיים ביין. כולנו יודעים עד כמה האלכוהול הוא מכת מדינה:  התמכרות, מחלות כבד, פגמים גנטיים ותאונות דרכים. לכאורה, כל שומר נפשו יתרחק אף מטיפה אחת של אלכוהול. 

והנה באים התזונאים ואומרים לנו שכוס יין ביום זה בריא, מוריד את לחץ הדם, יש לו אנטיאוקסידנטים וכולו חיוב.

גם פה לא ניתן להכליל. יש הבדל בן שתייה מרובה לשתיית כוס אחת ביום. נרים כוס זאת לחיי כוח ההבחנה, המאפשר לנו לפעול בתבונה.

יעקב ליברמן - מצר

 
קורס צילום, סדנת צילום   |   הרצאות חובקות עולם   |   גלרית צילום   |   קטעי עיתונות   |   שירותי צילום   |   יואל שתרוג   |   עמוד הבית   |   מפת האתר
     ©  כל הזכויות שמורות לאדמה יוצרת בע"מ, יואל שתרוג 
אדמה יוצרת 08-9765845, 050-5311857
        עיצוב: הדס בור. מוסיקה עידית אשל, בניה עיצוב וקידום אתרים: Site2goal