אדמה יוצרת – בית הספר הפתוח לצילום
 
סדנת צילום בנווה צדק
 

רצוי לבדוק לפני תחילת העבודה שהמצלמה במצב תקין, ברזולוציה הגבוהה ביותר, AWB' AF' וללא אפקטים דיגיטלים, לגבי הפעלת המבזק (אני הייתי מבטל) לשיקולכם לפי תנאי מזג האוויר ונושא הצילום, לא לשכוח שהמבזק (פלאש) יעיל ל 3-4 מטר למילוי בלבד.

נסו להפיק את התמונות הטובות ביותר: עם התייחסות לאור, לקומפוזיציה, זוויות צילום ייחודיות, נושאים מעניינים עמידה יציבה ואחיזה נכונה של המצלמה.

רצוי לצלם תמונות עם המאפינים של השכונה הראשונה בתל אביב חלונות, דלתות, מזוזות, מנצ'לך, צבע, מרקמים וחומרים שונים ויחד עם זה נוף אנושי.

המסלול:
משימה ראשונה במרכז סוזן דלל, משהו ממאפיני הרחבה: עצים, חלוקי נחל, תעלות השקיה בין העצים, פסיספס המתאר שת השכונה בימיה הראשונים.

משם לכיון ר"ח שבזי בדרך נצלם את המזרקה מזוית לא שגרתית, אקליפטוסים ונוף אורבאני ייחודי.

בתיה הראשונים של השכונה, חתך הזהב "על קצה המזלג" חלונות דלתות וצבע בנווה צדק.

בית הספר הראשון לבנות בתל אביב, צילום גרפיטי בשכונה.
במקום ניתן לשלב צילום של ישן מול חדש, בתיה הראשונים של נווה צדק כשברקע ממערב גורדי השחקים.

נמשיך לבית תמר, לצלם את הפסלים על הבית, תמר ארז פסלת ציירת, נמצאת בגלריה הצמודה לבית.

רח שבזי, נוף אורבני מעניין המשלב: גלריות, חנויות חלונות ראוה, השתקפויות ובתי קפה.

נעשה הפסקת התרעננות קצרה לקפה ברחוב שבזי וכמובן שניתן לצלם במקום.

נמשיך דרך סימטת נווה צדק (מאחורי "ארט מרוקו") ובהמשך לכיוון רחוב רוקח, עצירה קצרה ליד בית רוקח (רוקח 36) נצלם את הפסלים של נכדתו "לאה מג'רו מינץ" עם היא בגלריה ניתן לנסות לצלם אותה (בעדינות).

נמשיך לכיוון רחוב אמזלג, משם עצירה קלה ליד בית שלוש (שלוש 32)
נחזור לרחבת סוזן דלל דרך שלוש 30 גלריה לקרמיקה עם פסיפס מעניין בחזית הגלריה.

למקרה שאבדתם יואל שתרוג 052-4449333

 

 


חומר רקע על נווה צדק
נווה צדק היא השכונה היהודית השנייה מחוץ לחומות העיר יפו. השכונה נוסדה ב-1887, ונחשבת לאחת משכונותיה הראשונות של תל אביב, על אף שהוקמה קודם ליסוד העיר. כיום נווה צדק היא שכונה בתל אביב שייחודה טמון במורשתה ההיסטורית, בבתיה הציוריים, בבתי העסק המגוונים שבה ובמרכזי התרבות והרוחניות שפועלים בה. גבולות השכונה המקובלים כיום הם בצפון-מזרח רחוב פינס, בדרום-מזרח ואדי שבו עברה מסילת הרכבת לירושלים (כיום פועל בו חניון), בדרום-מערב חניון מנשייה (הקרוי על שם השכונה הערבית מנשייה שהייתה בקרבת מקום) ובצפון-מערב רחוב שבזי הרחוב המרכזי של שכונת שבזי הסמוכה. השכונה נוסדה בשנת 1887, 22 שנה לפני ייסוד תל אביב, על ידי משפחות יהודיות שרצו לגור מחוץ ליפו הצפופה.
 השכונה נוסדה על אדמות שנרכשו על ידי אהרן שלוש. שמעון רוקח, איש עסקים יהודי שעבר ליפו מירושלים, חבר אל שלוש ויחדיו ייסדו את חברת "עזרת ישראל" לשם הקמת השכונה. השטח שנרכש מאהרון שלוש במחיר סמלי (כשליש משוויין האמיתי) חולק לארבעים חלקות שנמסרו לחברי "עזרת ישראל" ועליהן הוקמה השכונה, שנבנתה במתכונת שכונות החצר. עם הזמן נבנו שכונות נוספות מסביב לנווה צדק, וביניהן "נווה שלום" (נוסדה ב-1890 על ידי זרח ברנט והתאחדה תוך זמן קצר עם נווה צדק), "מחנה יהודה" (1896) ו"מחנה יוסף" (1904). "מחנה יהודה" ו"מחנה יוסף" נוסדו על ידי עולים מתימן, וכעבור שנים התאחדו לשכונה אחת בשם שכונת שבזי, כשם הרחוב המפריד בינה לבין שכונת נווה צדק.
היסטוריה
בתחילת המאה ה-20 שיגשגה השכונה והתגוררו בה סופרים ואנשי רוח רבים ובהם: הרב אברהם יצחק הכהן קוק (רב העיר יפו ומושבות יהודה בין השנים 1904-1914), הסופר ש"י עגנון שלימים זכה בפרס נובל לספרות (התגורר בשכונה בשנים 1909-1912), המורה ש. בן-ציון, הסופרת דבורה בארון, המוציא-לאור יוסף אהרונוביץ, הסופר יוסף חיים ברנר, הסופר אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ', המשורר דוד שמעוני והצייר נחום גוטמן (מהילדים הראשונים בשכונה, בנו של ש. בן-ציון). בשכונה נבנה גם ראינוע עדן, הראינוע הראשון בארץ ישראל, שהחל לפעול בשנת 1914.
בימי מלחמת העצמאות הייתה נווה צדק חזית העימות בין יהודי תל אביב וערביי יפו, וחלק ממבניה אף שימשו את חברי האצ"ל כבסיסי פעולה. במהלך המלחמה חלק מבתי השכונה בה ניזוקו. עם העלייה הגדולה של שנות החמישים שוכנו רבים מהעולים בבתי השכונה, אך השכונה נותרה מוזנחת משום שנתפשה מלכתחילה כפתרון דיור זמני ותו לא. בשנות השישים של המאה ה-20 הייתה נווה צדק לשכונה ענייה ומוזנחת, וכשגובשה תוכנית מתאר לעיר תל אביב הוצע להרוס את רובה ולבנות על חורבותיה שורה של רבי קומות בין חוף הים למרכז העסקים הראשי במגדל שלום ובשדרות רוטשילד.
 התוכנית לא יצאה מן הכוח אל הפועל בזכות הכתרת בתים רבים בשכונה בתואר "מיועדים לשימור" - אך בשל אותה תוכנית נלכדה נווה צדק בין רבי הקומות שליד הים (בית הטקסטיל, מלון דן פנורמה ומלון דייוויד אינטרקונטיננטל) לבין גורדי השחקים באזור תל אביב הקטנה (מגדל שלום, מגדל נווה צדק ומגדל בנק דיסקונט).
בסוף שנות השמונים של המאה ה-20, בעקבות מודעות גוברת לחשיבות שימור מבנים ואתרים היסטוריים, גובשה תוכנית לשימור השכונה. האתר הבולט ביותר בשכונה שעבר תהליך שיחזור ושימור הוא מרכז סוזן דלל - בעבר בית הספר לבנים של חברת כל ישראל חברים ובית הספר לבנות של תנועת חיבת ציון, ובהווה מתחם תרבות, בילוי ופנאי שכולל רחבה גדולה לאירועי חוצות, אולם חזרות ומופעים של להקת המחול בת-שבע ומסעדות.
 אתרים נוספים ששוקמו בשכונה הם "בית הסופרים" (בעבר מקום מגוריהם של אנשי רוח חשובים - יוסף חיים ברנר, דבורה בארון ויוסף אהרונוביץ - וכיום מוזיאון נחום גוטמן) ו"בית רוקח" (בעבר מקום מגוריו של שמעון רוקח, אחד ממייסדי השכונה, וכיום מוזיאון לתולדות השכונה וגלריה לפיסול).
בעקבות תוכנית השימור שינתה השכונה את פניה והפכה להיות אזור מגורים פופולרי. בתים רבים בשכונה שופצו או נבנו מחדש. רחוב שבזי המפריד בין נווה צדק לבין שכונת שבזי הפך לרחוב אופנתי שוקק חיים ובו חנויות מעצבים, בתי קפה, מסעדות, פאבים ועוד.
בעתיד, כשתופעל המערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב, צפויה הרכבת לחזור לפעול בגבולה הדרומי של השכונה.

תודה ובהצלחה יואל שתרוג – אדמה יוצרת

כל הזכויות בתקצירי השיעורים מוגנות בחוק זכויות יוצרים
ואין להעתיק, להעביר, לפרסם או לעשות בהם כל שימוש מעבר לתרגול במהלך סדנאות הצילום של אדמה יוצרת

 


אדמה יוצרת - בית הספר הפתוח לצילום
y-adama@zahav.net.il www.y-adama.co.il
052-4449333 08-9765845

 


 

 

 
להציב חותמת קבועה
ואיזכור של זכויות יוצרים 
קורס צילום, סדנת צילום   |   הרצאות חובקות עולם   |   גלרית צילום   |   קטעי עיתונות   |   שירותי צילום   |   יואל שתרוג   |   עמוד הבית   |   מפת האתר
     ©  כל הזכויות שמורות לאדמה יוצרת בע"מ, יואל שתרוג 
אדמה יוצרת 08-9765845, 050-5311857
        עיצוב: הדס בור. מוסיקה עידית אשל, בניה עיצוב וקידום אתרים: Site2goal