שפע

מאת:
יואל
שתרוג
23/3/2020

שפע -  חלק א'

עולם הנסתר ריתק אותי מאז ומתמיד.
לפני כעשר שנים השתתפה באחת מסדנאות הצילום שהעברתי ליז אלימלך ז"ל.
במפגש הראשון כשכל אחד ממשתתפי הסדנא הציג את עצמו היא סיפרה שהיא מתקשרת.
היא שמה לב לעניין שלי בנושא ולימים הזמינה אותי לתקשור אצלה בבית.
לאחר דחיות רבות מצאתי בוקר אחד זמן פנוי והגעתי אליה נטול צפיות.
כשטיפסתי במדרגות ניסיתי להבין מה אני עושה כאן, לא ממש הכרתי אותה ולא הייתי מודעלכישורים שלה.
לאחר קפה של בוקר ושיחת חולין, נכנסנו לחדר העבודה שלה, היא הדליקה נר והסבירהשהיא נכנסת לסוג של מדיטציה, "אני ממליצה לך לרשום את מה שאני אומרת כיאין סיכוי שאזכור מה אמרתי לך בסוף המפגש שלנו" קבלתי ממנה מחברת עבהועט.

היא לא  הכירה אותי מעבר למנחההסדנא בה היא השתתפה, ולאט לאט בקול שקט ורגוע "נכנסה לנשמה שלי" התחילהלספר לי עובדות עלי שלא הייתה שום אפשרות שהיא תכיר אותן.

ואז, כנראה לאחר שהיא הרגישה שרכשה את אמוני החלה לדבר איתי על מושג השפע"הפרשנות שלך לשפע שגויה, נסה להבין באמת מה זה שפע".
ניסיתי להבין למה היא מתכוונת. לפי התפישה שלי שפעזה: הרבה, עושר, רווחה,
"חיי שפע". היה שקט לכמה שניות, כאילו היא קראה את הפרשנותשלי ואז שלפה את משפט המחץ : "הספרים של סבא שלך אצלך בבית"עצרתי אותה, לא הבנתי את הקשר ובקשתי שתחזור על המשפט האחרון "הספרים שלסבא שלך אצלך בבית"

צמרמורת חלפה בי אכן שישה ספרים של סבי הרב ישועה שתרוג ז"ל אצלי בחדר העבודה.
אגב אני קרוי על שמו: יואל ישועה שתרוג.
אף אחד לא יודע על הספרים, לא הייתה כל אפשרות שהיא תדע על קיומם, ניסיתי להבין מהקורה פה הפסקתי לכתוב את מה שהיא אמרה, היא המשיכה דיברה על הקשר של סבי אלי כמהשהוא אהב, דאג ודואג לך....

היא פתחה את העיניים עם חיוך קטן, "התקשור הסתיים" ההיא הכריזה, וכשראתה עד כמה שאני נסער המליצה לי על תרגיל נחמד לשחרור, לימים הבנתי שזה סוג של מדיטציה.

שפע - חלק ב'

לא מזמן סיימתי תחקיר על ספרים סופרים וספריות, לצורך הרצאה חדשה.
החלטתי לסיים את ההרצאה עם הספרים של סבא שלי שאצלי על המדף כבר למעלה מ 25 שנים. אבא שלי קיבל את הספרים כשסבי ניפטר בשנת 1964 ובשלב מסוים הם עברו אלי.

שלפתי את אחד הספרים לגמרי במקרה (או שלא במקרה) ספר תהילים, יצאתי איתו לגינה, צילמתי אתהכריכה עליה מוטבע באותיות זהב  ע"הישועה שתרוג ס"ט , ואת העמודים הראשונים,
נכתב בשנת 1892 הודפס בווילנה, המהדורה של סבי משנת 1901.
חזרתי לחדר העבודה ופתחתי שוב את הספר לגמרי במקרה בעמוד 166 ופתאום הציץ מצד שמאל דף קטן שלא שייך לספר ובו קטע מ "פתיחת אליהו"....
התרגשות גדולה אחזה בי, הדף הזה מוצפן כאן שנים רבות.
הדף מונח בספר תהילים ולמעלה מ 50 שנים אף אחד לא פתח את הספר האם זה מקרי?, אולי מסר מסבא?, מיד נזכרתי בליז שרמזה לי על הספרים שלסבא שלי, אז לא עלה בדעתי לפתוח את הספרים לאחר התקשור של ליז.

ניסיתי להבין האם המסר הוא הדף הקטן או אולי הפרק מתהילים,לא מצאתי תשובה והסקרנות לא נתנה לי מנוח, התקשרתי לרב הישוב שלנו בקשתי לפגושאותו בניסיון שלי להבין מה הפירוש והמסר שמסתתר בכתובים, הגעתי אליו בשעות הערבהמאוחרות ויצאתי ממנו לפנות בוקר, המפגש היה מרתק.

המסר הראשי מהדף הקטן הוא שבכל דבר יש סימן.....
"מראש ועד ים יש לך סימן"

הרב החליט שאנחנו צריכים לקרא את הפרק מתהילים בו נמצא הדף מההתחלה ועד לסופו עלמנת ושנבין אותו.....

.נשאבתי אל הכתוב ואל החללים שבין השורות, שם מצאתי את עצמי, בכל הפרק היו מסרים מרתקים עבורי, חלק גלויים וחלק דרשו את הפרשנות של הרב
משפט אחד בודד משך את תשומת ליבי והחזיר אותי עשר שנים אחורה :

הפרשנות למושג שפע:
"שפע זה רצון לנתינה...." שפע זה לא מה שיש לך, זה מה שאתה נותן מעצמך.

בזכות ליז שנפטרה לפני מספר שנים הבנתי את המשמעות של שפע ונתינה.
הנתינה היא לא רק חומרית, נתינה יכולה להיות גם חיוך, חיבוק, הקשבה, אמפטיה, תשומת לב, וגם... שיתוף של ידע הוא סוג שלנתינה.
כיום הגעתי לתובנה שהנתינה באה בעקבות האהבה, והאהבה באה בעקבות הנתינה.

הי ליז, באיחור של 10 שנים אני חושב שסוף סוף הבנתי את התקשור שלך ואתה מסר.

יואל ישועה שתרוג 24.04.2014

קליפ השבוע -

שפע

23/3/2020