הרצאה

פולין - יואל שתרוג

פולין כשעבר הווה ועתיד נפגשים

מסע וירטואלי לפולין דרך עדשת המצלמה של יואל שתרוג עיתונאי ,חוקר וצלם גיאוגרפי,

המשלב הצצה להיסטוריה והתמקדות בפולין המתחדשת.

בפולין העבר לעולם אינו רחוק, הוא נמצא תמיד מעבר לפינה. אבל מעבר לעבר יש גם הווה ועתיד, פולין נבנתה מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה, והשתחררה מעשרות שנים של שלטון קומוניסטי אפור וקודר, ויש כיום פולין אחרת יפה, צעירה, מתחדשת שלא שוכחת את העבר.

חלק גדול מהתיירות הישראלית לפולין היא  במשלחות החיים או בטיול שורשים והמסע עובר ממחנה ריכוז אחד לאחר מגטו לגטו ומבית קברות לבית קברות אחר, זו חובתנו לזכור ולא לשכוח את העבר.

ובאותה הנשימה  ניתן לחוות כיום  פולין אחרת צעירה, תוססת  , עם מוקדי עניין  מרתקים, מבצרים מרשימים, כנסיות עץ, עיירות ציוריות, ערים קסומות, שווקים צבעוניים, בתי קפה מסעדות, פאבים מוסיקת ג'אז נפלאה והכי חשוב נוף אנושי פתוח וחם.

נתחיל את המסע שלנו בקראקוב-  העיר היחידה בפולין שלא נפגעה במלחמה ונשארה כפי שהייתה וכיום  עיר מרהיבה צבעונית ושוקקת חיים,

העיר השלישית בגודלה בפולין הייתה הבירה המלכותית של פולין במשך 500 שנים.

בעיר רחובות עתיקים שווקים מופעי רחוב בתי קפה מעוצבים, ולצידם הרובע היהודי קאז'ימייז' המנסה להחיות את העבר עם שפע של מסעדות "יהודיות" ומועדונים בהם מופעי כליזמרים.

נעפיל לקצה הארץ לרגלי הרי הטאטרה בנוף מדהים שוכנת העיר  זקופנה "פנינת יופי" הידועה כעיר נופש,  בירת ספורט החורף שגם בחודשי הקיץ מושכת תיירים רבים.  

וורשה עיר הבירה המשלבת בתוכה את זיכרונות ההיסטוריה הכואבים, עיר המתנערת מהשלטון הקומוניסטי  נמצאת כיום בתהליך של התחדשות, כעיר צעירה ותוססת עם גנים מטופחים בהם מנוגנות יצירות של שופן, חיי תרבות עשירים, שווקים ייחודיים, פאבים ובתי קפה מהיפים באירופה.

נצא לגיחה קצרה לא רחוק מורשה, לכפר ציורי  שבליבו הבית בו נולד שופן,  מגדולי היוצרים של פולין.

הרצאה המשלבת סיפורים תמונות ומוסיקה פולנית מהיצירות של שופן ועד להרכבי ג'אז פולניים.

לפרטים נוספים ולהזמנת ההרצאה - יואל שתרוג -טלפון 050-5311857 מייל - y-adama@zahav.net.il


 

קובץ מצורף:
שימו ברקע:

המלצה: הסרט הפסנתרן דרמת שואה מטלטלת של רומן פולנסקי, עיבוד לספרו הביוגרפי של הפסנתרן ולדיסלב שפילמן.
שפילמן נחשב לפסנתרן מחונן ואף ניגן ברדיו פולין.
עם עליית הנאצים לשלטון הוא נפגע, כמו שאר היהודים, מהמשטר האנטישמי החדש ובהמשך עבר להתגורר בגטו ורשה.
אחרי שהופרד ממשפחתו, כשזוועות הנאצים גוברות מיום ליום, שפילמן מוצא דירת מסתור, ממנה הוא צופה על הגטו, ונאבק להישאר בחיים.